06 lutego 2018

QE wsparł spółki zombi. QE to głównie wady.

Jeden z profesorów na amerykańskiej uczelni przeanalizował zyskowność spółek i doszedł do dosyć szokujących wniosków.Na 43 884 przeanalizowane spółki na świecie, 54,45% miało zwrot na zainwestowanym kapitale
mniejszy o 2% niż koszt kapitału.

Oznacza, iż mamy ogrom zombi spółek, podtrzymywanych przez banki centralne dzięki tanim pieniądzom. To kolejny argument przeciwko QE. Od lat bowiem nie zmieniam swojej negatywnej oceny co do QE. Powinno być ono punktowe i trwać góra kwartał by dzięki QE walczyć tylko z ostrą paniką. QE nie powinno być używane w długoterminowej polityce monetarnej gdyż ma szereg ogromnych wad, źle wpływających na gospodarkę.


Do wad należy zaliczyć:
1. Tworzenie spółek zombi - jak opisałem to powyżej, QE zaniża koszt kapitału co skutkuje iż tysiące spółek zamiast upaść, dalej funkcjonuje co zaniża inflacje i nie pozwala przeczyścić powietrza w gospodarce co wydłuża recesje oraz odrodzenie w gospodarce. Spółki zombi zaniżają też produktywność.

2. Mając powyższe na uwadze - zaniżenie produktywności

3. Zaniżanie skali inwestycji w realnej gospodarce -> CFO i finansiści dzięki taniemu długowi wolą finansowe sztuczki, inwestycje w akcje i szereg innych operacji zamiast zainwestować w aktywa i produkcję. Tani pieniądz zniechęca wręcz do inwestycji

4.  Zaniżenie inflacji. Moze się do wydawać w pierwszej chwili nielogiczne ale tak jest. Zwiększenie QE oznacza, iż mamy nadmiar spółek które nie powinny istnieć, a zatem mamy nadmiar sztucznej operacyjnej produkcji starych mocy. To sprawia, iż nie ma braków produkcji a zatem towar jest tani (trwa zacięta konkurencja). W wyniku braku QE, koszt kapitału rośnie, nie każda inwestycja się opłaca i w konsekwencji rośną ceny (mniej zasobów produkcji). Innymi słowy to wycofanie QE powinno być inflacyjne, a jego stosowanie jest deflacyjne.

5 Zwiększanie nierówności ekonomicznej, gdyż QE skutkuje głównie większymi cenami aktywów, które głownie posiadają bogaci. Bogaci stają się jeszcze bardziej bogaci oddalając się od biednych. Trickle down economy tutaj nie działa.

6. Uzależnienie rynków finansowych (QE to eternity), co skutkuje oderwaniem się od zdrowych wycen.

7. Wprowadzenie niezdrowej pewność siebie w branży finansowej (tzw "greenspan put ' Bernake czy Yellen"). Rynki są bowiem pewne, iż w razie jakiejkolwiek wpadki mogą liczyć na bank centralny. To preferuje zwiększoną spekulacje w jedną stronę.

8. Oddalenie reform strukturalnych . Politycy zadowoleni brakiem kryzysu zapominają o problemach, zaczynając wręcz od nowa na lewo i prawo wydawać pieniądze. To dotknie szczególnie europę (o tym jutro w wykresie dnia)

Znasz kolejne? Dopisz.

11 komentarzy:

 1. "Oznacza to nie mniej a nie inaczej, iż mamy ogrom zombi spółek, podtrzymywanych przez banki centralne dzięki taniemu pieniądzu. To kolejny argument przeciwko QE"
  Nie do końca tak jest: te spółki zombie to miejsca pracy; niedochodowe, ale jednak. Jeśli ich nie będzie to 54% ludności z dnia na dzień stanie się zbędne.
  Czy już jesteśmy gotowi na społeczeństwo rentierskie? jeśli nie to QE daje czas na testy, eliminację gotowki i zmiane społecznych reguł postrzegania.
  Gra nie toczy się o te firmy lecz o całą filozofię "długu" w ekonomii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego ja mówię o punktowym działaniu a nie działaniu trwającym latami. PRzypomnę że w europie whatever it takes padło w 2012 roku, a sam FED działał od 2009 roku.

   Spółki powinny bankrutować, powstały by inne biznesy a te dotychczasowe dziękie lepszej rentowności zatrudniły by tych zwalnianych.

   Zobacz co daje to Japonii? Od lat blisko zerowe bezrobocie, podtrzymywanie tego trupa. Powinni się ładnie przeczyścić i od nowa.

   Usuń
  2. Japonię udusili Amerykanie, bo za dobrze żółtym szło. Chiny przerobiły lekcję, nie pozwoliły przejąć banku centralnego i są potęgą.
   Na miejsce upadłych biznesów nie powstaną nowe, bo molochy skupiły za dużą władzę i juz produkują 99.9% dóbr użytkowych; zwalnianych ludzi nikt nie zatrudni - sa zbędni w epoce cyfrowej.
   Twój postulat jest poprawny z punktu widzenia "sprawiedliwości dziejowej", ale odległy od rzeczywistości dnia.
   btw: podobne postulaty padały ok 1915 roku, gdy dochodziło do megaprzejęć.

   Usuń
  3. przecież Chiny w pewnym sensie robią to samo co Japonia (a jednak inaczej, po "centralnemu") - pompują PKB kredytem (pożyczają pkb z przyszłości). Do tego PKB <> wzrost dobrobytu. Jeśli w Suwakach wybudujesz 10 wierzowców po 100pięter to będzie PKB, ale jaki z tego pożytek....nie wierzę w Chiny

   Usuń
 2. Jak dla mnie warto uzupełnić Twój punkt 1.
  Oprócz tego, że "tysiące spółek zamiast upaść nadal funkcjonuje" to i tysiące spółek/przedsięwzięć jest zakładanych chociaż nigdy nie powinny powstać. W szczególności w sektorze nowych technologii, gdzie sprzedawane są marzenia i potencjał zdobycia ogromnego rynku, który zostanie "disrupted".

  Gdyby nie nadmiar $ na rynku to większość przedsięwzięć nawet nie doczekałaby się materializacji w postaci pliku pptx, a co dopiero uzyskania finansowania.

  Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgoda, to się nazywa mal-investment i błędna alokacja kapitału w wyniku jego nadmiaru i tam też robią się bańki i emisja akcji bez żadnych praw (snap)

   Usuń
 3. Władcy 12 bilionów. Trzy firmy zarządzają majątkiem większym niż łączne PKB Japonii, Niemiec i Wielkiej Brytanii
  http://forsal.pl/artykuly/1101842,wspolczesne-monopole-inwestorzy-instytucjonalni-blackrock-vanguard-state-street.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale blackrock i inni to właściwie komputery.

   Ciekawe teorie o spadku produktywności i braku podwyżek pensji.

   Usuń
 4. gra sie toczy o spokój społeczny ? wrocilismy do roku 1915 bo bolszewizm zamroził ostatnie sto lat ? przy 50 procentowym bezrobociu demokracja jest niemożliwa a tylko militarna dyktatura burzuazji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokój społeczny? Chyba masz na mysli dorosłych ludzi którzy siędzą u steru i nie chca po prostu stracić swoich pieniędzy stąd będą dalej kopać tą puszę wzdłuż drogi zamiast rozwiązać problem.

   Usuń
 5. https://www.youtube.com/watch?v=_Yo940ae2zQ&feature=youtu.be&a dobrze gada :)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP